Asya Aslanları Hakkında Bilgi

Aslanlar genellikle Afrika kıtasına özgü türlerdir ve ormanın kralları olarak kabul edilirler. Ancak Afrika aslanlarının bir alt türü olan Asya aslanları da mevcuttur. Besin piramidinin en tepesinde olan bu hayvanların ne yazık ki nesilleri kritik düzeydedir. 2017 yılında yapılan bir sayıma göre Asya aslanlarının sadece 650 üyesi vahşi doğada bulunmaktadır. Asya aslanları, Afrika aslanlarına göre daha çok insan etkeniyle karşı karşıya kalıyor. Yani onlar Afrika aslanlarının dahaca tecrübe etmediği pek çok şeye karşı mücadele ettiler ve Asya aslanlarının, Afrika aslanlarına göre büyük farklılıkları bulunur. (Okuyun: Vahşi Doğada Kaç Aslan Var?)

Asya Aslanı

Asya Aslanı

Asya aslanının en göze çarpan özelliklerinden birisi erkeklerde yele olmayışıdır. Afrika aslanlarında bulunan, onlara görkemli hava katan yeleler, Asya aslanlarında bulunmaz. Ayrıca Asya aslanları, Afrika aslanlarına göre biraz daha küçüktür.

Asya Aslanları Nerede Yaşar?

Asya aslanlarının habitat alanları insan faaliyetleri nedeniyle küçülmüştür ve sadece Hindistan’ın Gir Milli Parkında bulunurlar. 2017 yılında yapılan bir sayıma göre Hindistan’da sadece 650 Asya aslanı kaldığı teyit edilmiştir.

Asya Aslanlarının Nüfusu Neden Tehlikede?

Asya aslanları için en önemli tehlike insanlardır ve insanlar Asya aslanlarının habitat alanlarını yok ederek nesillerini tüketti. Diğer yandan son yıllarda popülerleşen aslan kürkü gibi elbiselerin popülaritesi çok arttığından dolayı nüfusları azalış göstermektedir. Diğer bir etken yine habitat kaybından kaynaklanıyor. Aslanların bölgesinde büyük baş yetiştiricilik ve diğer uygulamalar aslanların yaşam alanlarını kısıtlıyor, avlanmalarını zorluyor. Aslanlarda evcil büyük baş hayvanları gözlerine av olarak kestiriyor. Sonucunda da halk aslanları kaçak yollarla avlıyor.

Asya Aslanlarının Geleceği

Asya aslanlarını korumak amacıyla daha etkin faaliyetler sürdürülmelidir. Bu canlıların ölüme sebep olan diğer etkenler demir yolları, elektrikli çitler ve açık kuyulardır. Demir yollarında düzenleme yapılır, elektrikli çit faaliyetlerine son verilir ve daha dikkatli davranılırsa Asya aslanlarının geleceği daha iyi olabilir.

office 2013 lisans satın al

You may also like...

Yorum Yap