Öldüren Sendromlar 3: Wendigo Sendromu (Hannibalizm)

Amerika Birleşik Devletlerinde, Kanada’nın Atlantik Kıyısında ve Büyük Göller Bölgesi’nin kuzey ormanlarında yaşayan Algonquian halkı insan eti yiyen ve doymak bilmeyen bir canavardan bahseder. Bu canavar insansı bazı özellikler taşır ve ya insan ruhunu ele geçirmiş bir ruhtur. Canavar soğuk dönemlerde ortaya çıkarak yakaladığı insanları yer. Wendigo ismi verilen bu efsanevi canavar psikoloji ve psikiyatri literatüründe de kendine bir yer edinmiştir.

Bir Wendigo tasviri

Wendigo Sendromu; insanın insan eti yemeye büyük bir istek duyması, buna saplanması ve insan eti yemesidir. Wendigo sendromuna sahip kişi insan etine hissettiği büyük istek ile onu elde etmek için elinden geleni yapar. Çevresine zarar verebilir, insan eti yemek için bir insanı öldürmesi gerektiğinden bu kişiler cinayete meyillidir. 

Wendigo sendromunu psikolojik rahatsızlık yapan durum ise insan eti üzerine duyulan saplantıdır. İnsan eti isteğinin bu kadar takıntılı olması zihinsel, psikolojik bir hastalıktır. 

Wendigo hastalığının ortaya çıkmasındaki en büyük etken kişinin geldiği kültürdür. Ete düşkün ve avlanmanın hayatı devam ettirmek için yapıldığı toplumlarda daha çok görülür. 

İnsandaki bu yamyamlık duygusu günümüzde tedavi edilebilir duruma gelmiştir. Kişinin daha tehlikeli durumlara girmeden psikolojik tedavi görmesi gerekir. Bastırılması zor yamyamlık isteği kişinin kendine ve çevresine zarar vermesine yol açar. 

Wendigo Psikozu’na sahip kişiler bu durumlarını düzeltmekten çok sapkınlığa ulaştırırlar. İnsanların etlerini canlıyken yemek, çeşitli oyunlarla onları kendilerine çekip cinayet işlemek, çocuk eti istemek vb. sapkın durumlara da gelebilir.

İlginizi Çekebilir:  Çoçuklar ve Ebeveynler İçin Bilimsel Uğraşlar

Wendigo Sendromlu kişiler yalnızca psikiyatri kliniklerinde ve ruh sağlığı hastanelerinde gözetim altına alınarak tedavi edilmektedir. 

Diğer yazı serilerim:

1.  Öldüren Sendromlar 1 : Anoreksiya Nervoz

2. Öldüren Sendromlar 2: Othello Sendromu

Kaynakça: 

Gültekin, A. (Bilinmiyor).Kanibalizim (yamyamlık).15 Şubat 2017,

Mustafa Yahya Han Sertel

Merhaba, ben Mustafa Yahya Han. 2016 yılında İnönü Üniversitesi PDR (Psikolojik Danışma ve Rehberlik ) Bölümünü bitirdim. Aynı dönemde Dinler Tarihi ve İslam İlimleri konusunda akademik eğitim gördükten sonra Türk Hava Kuvvetleri’nde Askeri Eğitim Uzmanı olarak görev aldım. 2017 yılında subaylığı bırakarak profesyonel mesleğime geri döndüm. Şu anda Adana’da çalışıyorum. ‘Son Karar’ isimli yayımlanmış bir öyküm ve seslendirme çalışmalarım bulunuyor. Aynı zamanda bazı moda dergileri ve giyim markaları için modellik yapıyorum. Kişisel Instagram hesabım: @dfarbor Yazar olarak kullandığım hesabım: @Mustafa_Yahya_Han Lütfen deneyimlerinizi, yorum ve eleştirilerinizi benimle paylaşın.

Yorum Yap