Google Kimdir ve Gelişim süreci

Yaşlısından tutun çocuğuna kadar herkes bu teknolojiden yararlanmaktadır. Dünyamızda hemen hemen herkesin bir akıllı telefonu, tableti veya bilgisayarı var ve hepsi çevrimiçi (internet bağlantısı) işler yapabiliyor. Peki biz internete girdiğimizde ilk olarak neyi arıyoruz? Bundan daha önemlisi nereden arıyoruz? Teknolojinin günümüzdeki önemi oldukça büyüktür. Günlük yaşantımızda? Bugün, günümüzde dünyada en çok bilinen arama motoru olan Google’nin buralara kadar nasıl geldiğini inceleyeceğiz.

Google Gelişimi

Google, 4 Eylül 1998 yılında Standford Üniversitesi öğrencileri olan Lary Page ve Sergey Brin tarafından bir garajda kurulmuştur. İsminin anlamı 10 üzeri 100 anlamına gelen “gugol” kelimesinden türemiştir. 2000 yılına kadar Lary Page ve Sergey Brin yatırım ve şirket kurma işlerini hallederken bir yandan da sürekli olarak Google’den aranan milyonlarca arama dizinde 1 milyar URL’ye ulaşarak dünyanın en büyük arama motoru haline gelmiştir.

Amacı aranan bir bilgiyi kullanıcılarına en hızlı şekilde ulaştırmak olan Google kullancılarının alışkanlıklarını öğrenerek kendini sürekli olarak geliştirmiştir. Sürekli olarak gelişen ve büyüyen Google dizin sayılarındaki siteleri arttırarak kullanıcılarına farklı kaynaktan bilgi ve hizmet sunarak büyük popülarite haline gelmiş insanların ilgisini kendi üzerine çekmeye devam etmiştir. 2003 yılında dünyanın en büyük blog servisi olan Blogger’i satın alarak başarısını katlamıştır.

İlginizi Çekebilir:  2.200 Yaşındaki Bir Türbenin Duvarında Çıplak Hizmetkar

2005 yılında sadece yazılı aramaları değil görsel aramaları da bünyesine ekleyen Google rakip arama motorlarını gölgesinde bırakmayı başarmıştır. Sadece görsel aramalarla yetyinmeen Google, “haritalar” servisini de kendisine katarak kullanıcılarının göz bebeği olmuştur.

2006 yılında Google tarihi bir satın alma işlemi gerçekleştirerek tam 1 Milyar 650 Milyon dolara dünyanın en büyük video hizmeti sunan YouTube’yi satın alarak sadece sıradan bir arama motoru olmadığını kanıtlamış oldu. 2008’li yıllarda sosyal medyanın da fırlamasını fırsat bilen Google 2004 yılında betası tanıtılan “googlemail” adlı mail platformunu 2008 yılında Gmail olarak hayata geçirdi. Bu sırada sürekli kendini yenileyen Google, Android işlemcilerin marketi olan Google Market’i yani bugünkü adıyla Google Play’ı oluşturdu.

Kurulduğunda sadece arama motoru olan Google bugün bize mail, harita, video, takvim, çeviri, drive ve daha bir çok alanda hizmet sunan bir devasa yapı olmuştur.

 

Kaynaklar: https://interestingengineering.com/see-happens-reply-spam-email

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Google

 

Cemil Kolgu

Adım Cemil, 18 yaşındayım. Şu anda Bilkent Üniversitesinde hazırlık okumaktayım.Ankara'da yaşıyorum.

Yorum Yap