Sağlığınız İçin Süt İçmeyiniz!

Amerika hükümeti 5 yaşından büyük bireyler için günde 3 bardak süt içilmesini öneriyor. Ülkemiz içinde durum pek farklı sayılmaz. Her mecra süt reklamları ve sütün vücutta oluşturduğu yararları anlatım iddialarından geçilmiyor. Peki bu iddialar arkasında bilimsel dayanaklar ve araştırmalar yer alıyor mu? Yoksa bunlar süthane lobilerinin varlıklarını devam ettirmek için bizlere ürünleri ile birlikte sattıkları yalanlar mı?

Sağlığınız İçin Süt İçmeyiniz

Kanıt var mı?

Harvardlı bilim adamları yaptıkları araştırmada, süt tüketiminin daha iyi kemiklere, kilo kaybına veya gelişmiş bir sağlığa yol açtığı iddiasını destekleyecek hiçbir veri bulamadılar. Ayrıca, kilo alımı, artan kanser riski  ve artmış kırık riski de dahil olmak üzere, süt tüketimine bağlı bazı ciddi riskler de bulmuşlardır. Sütün güçlü kemikler oluşturmadığı ortaya çıkıyor. Ayrıca süt ürünlerinin kabızlık, irritabl bağırsak sendromu, şişkinlik, gaz, ishal, alerji, egzama ve akne gibi başka sorunlara da neden olabileceğini bulmuşlardır.

Yani, süt doğada mükemmel bir yiyecek mi? Evet… eğer bir buzağıysanız…

Süt, pek çok insan için sorun yaratan kazein gibi bazı çok alerjik proteinleri içerir. Ve daha da kötüsü, modern, melezlenmiş ineklerden elde edilen modern süt ürünlerimizin içindeki kazein, genetik olarak değiştirildi ve inflamasyon, otoimmün hastalık ve hatta tip 1 diyabet olasılığının çok daha yüksek oluşmasına neden oldu. Bunu akılda tutarak, hastaların tükettikleri inek kaynaklı mandıra miktarını sınırlamaları şiddetle tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir:  Köpekler Hakkında Bilmedikleriniz

Organik sütler iyi mi?

Organik ineklerin çoğu hamile iken hormonlarla dolu süt üretir. Aslında, ortalama bir bardak süt içinde 60 farklı hormon var. Bunlar anabolik hormonlardır, yani büyümenize yardımcı olurlar. Ama tüm büyüme iyi değil. Kanser hücrelerinizi büyütmek istemezsin. Aslında zararlı olabilecek şekilde büyümek istemezsiniz.

Süt ürünleri hakkında ne yapmalı?

2 ila 4 hafta boyunca bir süt tatili yapın ve nasıl hissettiğinizi görün. Postnazal damlanızı giderir ve sinüslerinizi temizler mi? Sivilceleri kaçıyor mu? Şişkinlik, gaz ve ishal olmanızı engelliyor mu? Daha fazla enerjiniz var mı? Egzamanınız temizleniyor mu? Alerjileriniz iyileşir mi? Bunlar, süt ürünlerini ortadan kaldırdığınızda dikkat etmeniz gereken bazı basit şeyler. Daha sonra tekrar süt içmeyi dene ve nasıl hissettiğini gör. Bu belirtiler geri dönüyor mu?

Yine mandıra yemeye karar verirseniz koyun ya da keçi sütünden tutun, ancak inek sütünden kaçmayı deneyin.

Referanslar:

Ludwig et al. JAMA Pediatr. 2013;167(9):788-789. doi:10.1001/ja mapediatrics.2013.2408.

Koray Yılmaz

Pamukkale üniversitesinde eğitimine devam ederken bir yandan "gerçek bilimin peşine düşmüş bir genç" olarak tanımlıyorum kendimi.

2 Responses

  1. Bayram gltp dedi ki:

    Bu da mı gol değil!..? 🙃

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: